
Kenda Regolith Pro Tire 27.5" x 2.4" SCT TR
- Extremely predictable and confidence inspiring handling in all conditions. Excellent cornering and braking traction in wet & dry
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing and folding bead
- - Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention
| Model | Regolith Pro |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | SCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 785g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Extremely predictable and confidence inspiring handling in all conditions. Excellent cornering and braking traction in wet & dry
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing and folding bead
- - Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention
| Model | Regolith Pro |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | SCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 785g |











