
Kenda Small Block-8 TR K Tire 29er x 2.1" DTC
- Hard pack XC race tire, one of Kenda's fastest rolling MTB tires
- Small Nevegal-shaped knobs offer surprising grip
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention (not Sport)
| Model | Small Block-8 |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | KSCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 671g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hard pack XC race tire, one of Kenda's fastest rolling MTB tires
- Small Nevegal-shaped knobs offer surprising grip
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention (not Sport)
| Model | Small Block-8 |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | KSCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 671g |











