
Kenda Street K123 Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 16 x 1.75 |
| PSI | 45 |
| TPI | 22 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 350 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 16 x 1.75 |
| PSI | 45 |
| TPI | 22 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 350 |











