



Kicker 18" 2027
The Kicker 18â is built with younger riders in mind who arenât quite ready to make the jump to their first 20â bike. With similar components to the Kink Launch but sized down for younger and shorter riders, this bike doesnât compromise. Features like the wide tires, 3-piece cranks, sealed bottom bracket, and integrated headset are the same as what you would expect on a proper BMX bike. This year the Kicker comes in an awesome Glacier White colorway and is paired with all black parts.
Geometry
| Toptube Length | 18" |
| Chainstay Length | 12.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 7.5âł |
| Bottom Bracket Height | 10.75" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Kicker 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSÂ Kink T800 8" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPS Kink Ace Grips | SEATÂ Mission Cypress Slim Combo |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Covert Unsealed 3/8âł Axle |
| BRAKE CABLE Mission L2 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKSÂ Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 152mm â 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 18x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 24lb 10oz |
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kicker 18â is built with younger riders in mind who arenât quite ready to make the jump to their first 20â bike. With similar components to the Kink Launch but sized down for younger and shorter riders, this bike doesnât compromise. Features like the wide tires, 3-piece cranks, sealed bottom bracket, and integrated headset are the same as what you would expect on a proper BMX bike. This year the Kicker comes in an awesome Glacier White colorway and is paired with all black parts.
Geometry
| Toptube Length | 18" |
| Chainstay Length | 12.25" |
| Headtube Angle | 74.5° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 7.5âł |
| Bottom Bracket Height | 10.75" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Kicker 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSÂ Kink T800 8" 100% Hi-Ten Steel | SPROCKET Mission Rank 25T |
| GRIPS Kink Ace Grips | SEATÂ Mission Cypress Slim Combo |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Covert Unsealed 3/8âł Axle |
| BRAKE CABLE Mission L2 Linear | REAR HUBÂ Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKSÂ Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 152mm â 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRES Mission Tracker 18x2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 24lb 10oz |













