











Launch 2027
The 2027 Launch continues its legacy as a remarkable and reliable bike, not to mention an awesome value. Whether itās your first BMX bike, or your second, the Launch will keep you riding longer with much less maintenance thanks to sealed integrated headset and sealed bottom bracket bearings. The geometry is just right, responsive but still stable, making this bike suitable for all types of BMX riding. Available in three great colorways, Black Gold, Retro Blue, and Midnight Purple.
Geometry
| Toptube Length | 20.25" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 8.75ā³ |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Launch 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORKĀ Kink Circuit 4130 Chromoly SteererĀ Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSĀ Kink T875 8.75" 100% Hi-Ten SteelĀ | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS KinkĀ Ace, Thrust Barends | SEATĀ Mission Warsaw Combo |
| STEMĀ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETĀ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBĀ Mission Covert Unsealed 3/8" Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUB Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETĀ Sealed Mid 19mm | TIRESĀ Kink Sever 2.4" |
| PEGSĀ N/A | WEIGHTĀ 26lb 6oz |
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 2027 Launch continues its legacy as a remarkable and reliable bike, not to mention an awesome value. Whether itās your first BMX bike, or your second, the Launch will keep you riding longer with much less maintenance thanks to sealed integrated headset and sealed bottom bracket bearings. The geometry is just right, responsive but still stable, making this bike suitable for all types of BMX riding. Available in three great colorways, Black Gold, Retro Blue, and Midnight Purple.
Geometry
| Toptube Length | 20.25" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 8.75ā³ |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Launch 100% Hi-Ten Steel | PEDALS Kink Hemlock |
| FORKĀ Kink Circuit 4130 Chromoly SteererĀ Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARSĀ Kink T875 8.75" 100% Hi-Ten SteelĀ | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPS KinkĀ Ace, Thrust Barends | SEATĀ Mission Warsaw Combo |
| STEMĀ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Combo Steel Post |
| HEADSETĀ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBĀ Mission Covert Unsealed 3/8" Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUB Mission Function Semi-Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Mission Triumph 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETĀ Sealed Mid 19mm | TIRESĀ Kink Sever 2.4" |
| PEGSĀ N/A | WEIGHTĀ 26lb 6oz |













