
Maxxis Aggressor Tire 26x2.3" EXO/TR
- Aggressive tread, high volume casing tire for All Mountain to DH front or rear applications
- Full height center knobs openly spaced for loose conditions
- Large block side knobs for reliable high speed cornering
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - Dual compound rubber optimized for longevity and performance
| Model | Aggressor |
| Size | 26" |
| Width | 2.3" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 886g |
Original: $64.00
-65%$64.00
$22.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Aggressive tread, high volume casing tire for All Mountain to DH front or rear applications
- Full height center knobs openly spaced for loose conditions
- Large block side knobs for reliable high speed cornering
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - Dual compound rubber optimized for longevity and performance
| Model | Aggressor |
| Size | 26" |
| Width | 2.3" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 886g |











