
Maxxis Assegai Tire - 27.5 x 2.6 Tubeless Folding BLK 3C MaxxTerra EXO Wide Trail
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1058 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1058 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |











