
Maxxis DTH Tire - 20 x 1 1/8 Clincher Wire Black Dual Silkworm
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| ISO Width (mm) | 29 |
| Labeled Size | 20 x 1-1/8 |
| PSI | 85 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 245 |
Original: $48.00
-65%$48.00
$16.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| ISO Width (mm) | 29 |
| Labeled Size | 20 x 1-1/8 |
| PSI | 85 |
| TPI | 120 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 245 |











