
Maxxis DTH Tire - 24 x 1.75 Clincher Wire Black Dual Silkworm
| Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Weight | 440 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 120 |
| Weight | 440 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 24 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |











