

Maxxis Grifter Tire - 20"
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 20 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Model | Grifter |
| Size | 20" |
| Width | 2.3" |
| Casing | EXO |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Weight | 537g |
Original: $48.00
-65%$48.00
$16.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 20 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Model | Grifter |
| Size | 20" |
| Width | 2.3" |
| Casing | EXO |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Weight | 537g |











