
Maxxis Grifter Tire - 29 x 2.5 Clincher Wire Black/Tan Single EXO
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $48.00
-65%$48.00
$16.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |











