
Maxxis Hookworm Tire 27.5x2.5"
- Designed for urban assault, Park and Street use
- Full tire surface functions as a potential contact patch
- Cornering adhesion is a result of U-shaped channels
- Rim to rim tread-protected sidewalls
| Model | Hookworm |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1114g |
Original: $53.00
-65%$53.00
$18.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed for urban assault, Park and Street use
- Full tire surface functions as a potential contact patch
- Cornering adhesion is a result of U-shaped channels
- Rim to rim tread-protected sidewalls
| Model | Hookworm |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1114g |











