
Maxxis Hookworm Tire - 29 x 2.5 Clincher Wire Black Single
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1230 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1230 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |











