
Maxxis Ikon Tire - 29 x 2.2 Tubeless Folding Black/Dark Tan Dual EXO
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.20 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $85.00
-65%$85.00
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.20 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |











