
Maxxis MaxxVenture Tire - 20 x 4.0 Clincher Wire Black E-50
| TPI | 27 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 101 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 20" Fat |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 27 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 101 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 20" Fat |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 4.00 |
| Tire Type | Clincher |











