
Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Clincher Folding Black Dual
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 743 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Original: $47.00
-65%$47.00
$16.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 743 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |











