
Maxxis Minion DHF Tire - 24 x 2.4 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 764 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Original: $72.00
-65%$72.00
$25.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 764 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 24 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |











