
Maxxis Minion DHF Tire - 26 x 2.5 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO
- Minion DHF is the standard by which all other aggressive mountain tires are measured
- Ramped knobs for low rolling resistance and channel-cut knobs to increase gripping edges, giving straight-line control and precise cornering
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxTerra: intermediate triple compound, more traction than MaxxSpeed, better tread wear and less rolling resistance than MaxxGrip
- - 60tpi casing
| Model | Minion DHF |
| Size | 26" |
| Width | 2.5" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 984g |
Original: $85.00
-65%$85.00
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Minion DHF is the standard by which all other aggressive mountain tires are measured
- Ramped knobs for low rolling resistance and channel-cut knobs to increase gripping edges, giving straight-line control and precise cornering
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxTerra: intermediate triple compound, more traction than MaxxSpeed, better tread wear and less rolling resistance than MaxxGrip
- - 60tpi casing
| Model | Minion DHF |
| Size | 26" |
| Width | 2.5" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 984g |











