
Maxxis Minion DHF Tire 27.5x2.5" DH/3CG/TR
- Minion DHF is the standard by which all other aggressive mountain tires are measured
- Ramped knobs for low rolling resistance and channel-cut knobs to increase gripping edges, giving straight-line control and precise cornering
- TR: tubeless ready
- - DH models have a tough 2-ply 60tpi casing and butyl sidewall reinforcement
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Minion DHF |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | DH |
| TPI | 2x60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1243g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Minion DHF is the standard by which all other aggressive mountain tires are measured
- Ramped knobs for low rolling resistance and channel-cut knobs to increase gripping edges, giving straight-line control and precise cornering
- TR: tubeless ready
- - DH models have a tough 2-ply 60tpi casing and butyl sidewall reinforcement
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Minion DHF |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.5" |
| Casing | DH |
| TPI | 2x60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1243g |











