
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.5 Tubeless Wire Black BikePark DH Wide Trail
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Original: $83.00
-65%$83.00
$29.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |











