
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding BLK/Dark Tan Dual EXO Wide Trail
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $91.00
-65%$91.00
$31.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Dark Tan |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |











