
Maxxis Minion DHF Tire - 29 x 3.0 Tubeless Folding Black 3C MaxxTerra EXO
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Original: $110.00
-65%$110.00
$38.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |











