
Maxxis Minion DHR II Tire 26x2.4" DC/EXO/TR
- Ideal tire for aggressive riding
- Paddle like center knob arrangement with heavy ramping keeps the tire tracking straight under hard braking and reduces rolling resistance
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
| Model | Minion DHR |
| Size | 26" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 930g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ideal tire for aggressive riding
- Paddle like center knob arrangement with heavy ramping keeps the tire tracking straight under hard braking and reduces rolling resistance
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
| Model | Minion DHR |
| Size | 26" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 930g |











