
Maxxis Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.4 Tubeless Folding BLK 3C MaxxTerra DH E-50
- Ideal tire for aggressive riding
- Paddle like center knob arrangement with heavy ramping keeps the tire tracking
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- DH models have a tough 2-ply 60tpi casing and butyl sidewall reinforcement
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxTerra: intermediate triple compound, more traction than MaxxSpeed, better tread wear and less rolling resistance than MaxxGrip
- - E50 e-bike rated
| Model | Minion DHR II |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DH |
| TPI | 2x60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1261g |
| E | Bike-E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ideal tire for aggressive riding
- Paddle like center knob arrangement with heavy ramping keeps the tire tracking
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
- DH models have a tough 2-ply 60tpi casing and butyl sidewall reinforcement
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxTerra: intermediate triple compound, more traction than MaxxSpeed, better tread wear and less rolling resistance than MaxxGrip
- - E50 e-bike rated
| Model | Minion DHR II |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DH |
| TPI | 2x60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1261g |
| E | Bike-E50 |











