
Maxxis Rekon Tire - 27.5 x 2.25 Clincher Wire Black
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Defined Color | Black |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |











