🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Odyssey Stage-2 Rim - 20 x 1.75 Black 36H
The Stage 2 Rim is a price-friendly double-wall pinned rim created to compete directly with more expensive designs. The added strength is found in the rim’s extra-thick sidewalls flat-top bead hooks and its geometry cues that are taken directly from higher-end rim designs. It offers great performance at an exceptional price and comes from the same design office that has created proven and highly respected rim designs for Odyssey and G-Sport.Oversized pin-joint construction Directional spoke hole drilling Unique sidewall and bead hook shaping for added durability
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (External) | 36 |
| Brake Track | Non-Machined |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 391 |
| Material | 6061 Aluminum |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Weight | 550 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Depth (mm) | 17 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$34.99
Odyssey Stage-2 Rim - 20 x 1.75 Black 36H—
$34.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Stage 2 Rim is a price-friendly double-wall pinned rim created to compete directly with more expensive designs. The added strength is found in the rim’s extra-thick sidewalls flat-top bead hooks and its geometry cues that are taken directly from higher-end rim designs. It offers great performance at an exceptional price and comes from the same design office that has created proven and highly respected rim designs for Odyssey and G-Sport.Oversized pin-joint construction Directional spoke hole drilling Unique sidewall and bead hook shaping for added durability
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (External) | 36 |
| Brake Track | Non-Machined |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 391 |
| Material | 6061 Aluminum |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Weight | 550 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Depth (mm) | 17 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











