
Panaracer CrossTown Tire - 16 x 1-3/8 Clincher Wire Black/Black
| Color | Black/Reflective |
| Flat Protection | Tread |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 1-3/8 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 107 |
Original: $24.99
-65%$24.99
$8.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black/Reflective |
| Flat Protection | Tread |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 349 / 16" Recumbent |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 1-3/8 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 107 |











