
Panaracer Tour Tire - Clincher Steel Black/Reflective
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 615, 685, 730, 740, 805 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 38, 42, 44 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 42 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 75 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 615, 685, 730, 740, 805 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 38, 42, 44 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 42 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 75 |











