🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Pirelli P Zero SmarTube EVO Tube - 700 x 25
The P Zero SmarTube EVO is Pirelli’s latest innovation in the world of tubes designed to improve performance in modern cycling. Made of thermoplastic polyurethane (TPU) it can save up to 70% of the weight of ordinary butyl tubing and nearly 50% of pocket space while being stronger than butyl as a raw material. P Zero SmarTube EVO rolls 5% faster than the standard SmarTube making your bike quicker to accelerate and climb hills while also improving handling.The weight of P Zero SmarTube EVO is up to 70% less than a standard butyl tube and also more resistant Thanks to a 5% improvement in rolling the P Zero SmarTube EVO makes your bike faster and easier to handle both on the steepest climbs and during accelleration The volume is almost 50% of the space in your pockets while being stronger than butyl as a raw material Compatible with disc brakes only
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Long 56-74mm, Presta Med 41-55mm, Presta XLong 75mm+ |
| Weight | 35, 38, 40 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 25 - 28 |
Select Valve Length
From $14.66
Original: $41.90
-65%Pirelli P Zero SmarTube EVO Tube - 700 x 25—
$41.90
$14.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The P Zero SmarTube EVO is Pirelli’s latest innovation in the world of tubes designed to improve performance in modern cycling. Made of thermoplastic polyurethane (TPU) it can save up to 70% of the weight of ordinary butyl tubing and nearly 50% of pocket space while being stronger than butyl as a raw material. P Zero SmarTube EVO rolls 5% faster than the standard SmarTube making your bike quicker to accelerate and climb hills while also improving handling.The weight of P Zero SmarTube EVO is up to 70% less than a standard butyl tube and also more resistant Thanks to a 5% improvement in rolling the P Zero SmarTube EVO makes your bike faster and easier to handle both on the steepest climbs and during accelleration The volume is almost 50% of the space in your pockets while being stronger than butyl as a raw material Compatible with disc brakes only
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Long 56-74mm, Presta Med 41-55mm, Presta XLong 75mm+ |
| Weight | 35, 38, 40 |
| ISO Width (mm) | 28 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 25 - 28 |










