
Pirelli Scorpion E-MTB R E-bike Tire
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 44 |
Original: $94.90
-65%$94.90
$33.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 44 |











