
Promax HF-3 Hollow Hot Forged Crankset
| Rings | Not Included |
| Number of Chainrings | Configurable Spider |
| Drivetrain Speeds | Single Speed 3/32" |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainrings Included | No |
| Color | Black |
| Crankset Style | 2-Piece |
| Crank Length (mm) | 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | BMX |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | No |
| Crank Arm Material | Aluminum |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | Not Included |
| Number of Chainrings | Configurable Spider |
| Drivetrain Speeds | Single Speed 3/32" |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainrings Included | No |
| Color | Black |
| Crankset Style | 2-Piece |
| Crank Length (mm) | 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | BMX |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | No |
| Crank Arm Material | Aluminum |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
| Defined Color | Black |













