

Promax RMV Rim - 20" 28H Clincher Front
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 13 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 439 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Blue, Silver |
| Weight | 256 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue, Silver |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $52.00
-65%$52.00
$18.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 13 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 439 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Blue, Silver |
| Weight | 256 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Blue, Silver |
| ISO Diameter | 451/ 20 x 1-1/8", 1-3/8" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











