
Promax RMV Rim - 20" 36H Tubeless Ready Black
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 22.4 |
| Brake Track | Non-Machined |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 394 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Weight | 332 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 22.4 |
| Brake Track | Non-Machined |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 394 |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Weight | 332 |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











