🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Promax RMV Rim - 20" 36H Tubeless Ready Black Front
Promax RMV tubeless-ready rim design is focused on reducing weight while building it for strength and speed.Thicker inner rim wall and sleeved joint to allow a tighter and stronger built wheel Reduced weight by using simple design and 6061-T6 Aluminum Alloy Certified tubeless. Tubed and tubeless tire compatible
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Brake Track | None |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$18.55
Original: $52.99
-65%Promax RMV Rim - 20" 36H Tubeless Ready Black Front—
$52.99
$18.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Promax RMV tubeless-ready rim design is focused on reducing weight while building it for strength and speed.Thicker inner rim wall and sleeved joint to allow a tighter and stronger built wheel Reduced weight by using simple design and 6061-T6 Aluminum Alloy Certified tubeless. Tubed and tubeless tire compatible
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Brake Track | None |
| Valve | Standard Schrader |
| Color | Black |
| Wheel Size | 20" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Hub Drilling | 36 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |










