
Quality Wheels DT 240 / Reserve 30 HD Carbon Rear Wheel - 29" 12 x 148mm 6-Bolt XD Ratchet DEG 90 Carbon 28H
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |











