
Quality Wheels Shimano TC500 / Alex EM30 Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN BLK 32H
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |











