

Race Face Atlas 30 29" Wheels
- Enduro/DH wheels with dent and flat resistant rim bead
- 30mm ID, 34mm OD double wall 6069 aluminum rim (40% stronger than 6061)
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Wide bearing stance for reduced radial loading
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard (front includes 15x110 and 20x110 Boost end caps)
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted spokes and alloy spoke nipples
- 29" has one spoke length, 301mm, front and rear, on both sides
- Lifetime warranty, crashes included
- 2044g f/r set
| Model | Atlas |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x150/157, 15x110/20x110 Boost |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Atlas |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 25mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
Original: $435.99
-65%$435.99
$152.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Enduro/DH wheels with dent and flat resistant rim bead
- 30mm ID, 34mm OD double wall 6069 aluminum rim (40% stronger than 6061)
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Wide bearing stance for reduced radial loading
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard (front includes 15x110 and 20x110 Boost end caps)
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted spokes and alloy spoke nipples
- 29" has one spoke length, 301mm, front and rear, on both sides
- Lifetime warranty, crashes included
- 2044g f/r set
| Model | Atlas |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 12x150/157, 15x110/20x110 Boost |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Atlas |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 25mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |











