
RaceFace Era Crankset - 160mm Direct Mount 136mm Spindle CINCH Interface Carbon Blue
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Blue |
| Crank Length (mm) | 160 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm |
| Defined Color | Blue |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount CINCH |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Blue |
| Crank Length (mm) | 160 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | RaceFace Cinch 30mm |
| Defined Color | Blue |











