
Reserve Wheels Reserve 31 DH Rim - 27.5" Disc Carbon 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 560 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 532 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 560 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 532 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 5 |











