
RockShox 30 Silver TK Suspension Fork - 26" 100 mm 9 x 100 mm 40 mm Offset Gloss BLK A3
| Steerer Type | Straight |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 40 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 100 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 487 |
| Crown Race | 30 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Brake Type | Linear Pull |
Original: $181.00
-65%$181.00
$63.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 26" |
| Offset | 40 |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Color | Gloss Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 100 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 487 |
| Crown Race | 30 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 62 |
| Brake Type | Linear Pull |











