






RockShox Monarch RT3 Rear Shock
| Stroke (mm) | 38, 44, 48, 51, 57 |
| Stroke (ins) | 1.5, 1.75, 1.9, 2, 2.25 |
| Metric | No |
| Lockout Switch | Shock Mounted Switch |
| Weight | 215 |
| Eyelet Diameter (mm) | 12.7, 12.7, 15, 12.7, Specialized Lower Mount |
| External Adjustments | Lockout Threshold, Rebound Damping |
| Positive Spring | Air |
| Eye to eye length (mm) | 165, 184, 197, 200 |
| Eye to eye length (ins) | 6.5, 7.25, 7.75, 7.875 |
| Stroke | 51mm |
| Eye | Eye-190mm |
| Air Can | DebonAir |
Original: $439.00
-65%$439.00
$153.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Stroke (mm) | 38, 44, 48, 51, 57 |
| Stroke (ins) | 1.5, 1.75, 1.9, 2, 2.25 |
| Metric | No |
| Lockout Switch | Shock Mounted Switch |
| Weight | 215 |
| Eyelet Diameter (mm) | 12.7, 12.7, 15, 12.7, Specialized Lower Mount |
| External Adjustments | Lockout Threshold, Rebound Damping |
| Positive Spring | Air |
| Eye to eye length (mm) | 165, 184, 197, 200 |
| Eye to eye length (ins) | 6.5, 7.25, 7.75, 7.875 |
| Stroke | 51mm |
| Eye | Eye-190mm |
| Air Can | DebonAir |











