
RockShox Reba RL Taper 29" Remote 15x110 51 100mm Blk >
- Motion Control damper offers a simple low-speed compression adjustment with a blow-off valve
- Volume reducing Bottomless Tokens allow the rider to custom tune for riding preference and style
- Includes right side OneLoc remote
- Gradients that indicate current sag and travel are conveniently located on the upper tubes
- 160mm minimum/220mm maximum rotor size, 81mm maximum tire width
| Model | Reba RL Remote |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 51mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Solo Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 1602g |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Motion Control damper offers a simple low-speed compression adjustment with a blow-off valve
- Volume reducing Bottomless Tokens allow the rider to custom tune for riding preference and style
- Includes right side OneLoc remote
- Gradients that indicate current sag and travel are conveniently located on the upper tubes
- 160mm minimum/220mm maximum rotor size, 81mm maximum tire width
| Model | Reba RL Remote |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 51mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Solo Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 1602g |
| Color | Black |











