
RockShox Recon Silver RL 29" Taper 9x100qr 51OS 100mm Blk
- Solo Air spring system with positive and negative air chambers
- Motion Control damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes match significant stiffness with a premium look
- 74mm post mount disc brake only, max 220mm rotor/2.8" tire (Boost/without a fender). Max 185mm rotor/2.5" tire for QR versions
| Model | Recon Silver RL |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 51mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Solo Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Weight | 2058g |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Solo Air spring system with positive and negative air chambers
- Motion Control damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes match significant stiffness with a premium look
- 74mm post mount disc brake only, max 220mm rotor/2.8" tire (Boost/without a fender). Max 185mm rotor/2.5" tire for QR versions
| Model | Recon Silver RL |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 51mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Solo Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Weight | 2058g |
| Color | Black |











