
RockShox Recon Silver RL Suspension Fork - 27.5" 120 mm 15 x 110 mm 46 mm Offset BLK D1
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120 |
| Offset | 46 |
| Axle to Crown Length | 514 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 2313 |
| Wheel Size | 27.5" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
Original: $409.00
-65%$409.00
$143.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120 |
| Offset | 46 |
| Axle to Crown Length | 514 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 2313 |
| Wheel Size | 27.5" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |











