

RockShox SID SL Flight Attendant 29" Fork
- Features Flight Attendant, uses an algorithm with a suite of sensors to read rider and terrain inputs to anticipate the perfect suspension position
- Lightest XC fork available, 32mm chassis focused on light weight for the classic XC bike
- Charger Race Day 2 Flight Attendant electronic damper with Open/Pedal/ Lock positions
- Can be used in conjunction with SIDLuxe Ultimate Flight Attendant rear shock or as fork only for hardtail application
- Requires SRAM power meter crankset or Flight Attendant pedal sensor (RS7200)
- 160mm minimum/200mm maximum rotor size, 62mm maximum tire width
| Model | SID SL Ultimate Flight Attendant |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Black, Red |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Features Flight Attendant, uses an algorithm with a suite of sensors to read rider and terrain inputs to anticipate the perfect suspension position
- Lightest XC fork available, 32mm chassis focused on light weight for the classic XC bike
- Charger Race Day 2 Flight Attendant electronic damper with Open/Pedal/ Lock positions
- Can be used in conjunction with SIDLuxe Ultimate Flight Attendant rear shock or as fork only for hardtail application
- Requires SRAM power meter crankset or Flight Attendant pedal sensor (RS7200)
- 160mm minimum/200mm maximum rotor size, 62mm maximum tire width
| Model | SID SL Ultimate Flight Attendant |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Black, Red |











