
RockShox SID SL Select RL 29" Fork Remote 110mm Black >
- 32mm chassis focused on light weight for the classic XC bike
- Charger XC damper combines light weight with long-haul durability, 2P damper features two compression positions: Open or a rock-solid Lock
- Remote not included, see RS2780 or RS2782 for options
- 160mm minimum/200mm maximum rotor size, 60mm maximum tire width
| Model | SID SL Select RL 2P |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 1512g |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 32mm chassis focused on light weight for the classic XC bike
- Charger XC damper combines light weight with long-haul durability, 2P damper features two compression positions: Open or a rock-solid Lock
- Remote not included, see RS2780 or RS2782 for options
- 160mm minimum/200mm maximum rotor size, 60mm maximum tire width
| Model | SID SL Select RL 2P |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 110mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 1512g |
| Color | Black |











