
RockShox Yari RC Tapered 29" Fork 15x110 160mm Black
- Features a stiff 35mm tapered wall aluminum chassis
- DebonAir air spring is highly tunable yet offers a consistent coil feel
- Proven Motion Control damper that features low speed compression adjustment
- Volume reducing Bottomless Tokens allow the rider to custom tune for riding preference and style
- Sag Gradients that indicate current sag and travel are conveniently located on the upper tubes
- 180mm minimum/220mm maximum rotor size, 81mm maximum tire width
| Model | Yari RC |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40) |
| Offset | 42mm |
| Travel | 160mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Black |
Original: $537.00
-65%$537.00
$187.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Features a stiff 35mm tapered wall aluminum chassis
- DebonAir air spring is highly tunable yet offers a consistent coil feel
- Proven Motion Control damper that features low speed compression adjustment
- Volume reducing Bottomless Tokens allow the rider to custom tune for riding preference and style
- Sag Gradients that indicate current sag and travel are conveniently located on the upper tubes
- 180mm minimum/220mm maximum rotor size, 81mm maximum tire width
| Model | Yari RC |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40) |
| Offset | 42mm |
| Travel | 160mm |
| Spring Type | DebonAir |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Black |











