
Salsa CroMoto Grande Fork - 29" 15x100mm Thru-Axle 1-1/8" Tapered Steerer Chromoly BLK *Damaged Packaging
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Offset | 45 |
| Material | Chromoly Steel |
| Axle to Crown Length | 483 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 1080 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
Original: $209.00
-65%$209.00
$73.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Offset | 45 |
| Material | Chromoly Steel |
| Axle to Crown Length | 483 |
| Front Axle | 15mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 1080 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |











