
Salsa Timberjack XT Z2 Bike - 27.5", Aluminum, Purple
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 570, 615.3, 639, 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Purple |
| Mfg Size | Large, Medium, X-Large, X-Small |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |
Original: $2,899.00
-65%$2,899.00
$1,014.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 570, 615.3, 639, 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Purple |
| Mfg Size | Large, Medium, X-Large, X-Small |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |











