
Schwalbe Big Apple Tire - 16 x 2 Clincher Wire BLK/Reflective Performance Endurance RaceGuard
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |











